888-871-6573
Call Toll Free
Call Toll Free
Call Toll Free

| Specifications | |
| Materials | Nylon 66 |
| Width | 0.30″ (7.6 mm) |
| Thickness | 0.07″ (1.93 mm) |
| Tie Type | Cable |
| Tensioning Tools | AL-100 AL-200 |
| Underwriters Laboratories (UL) | Type 21S |
| Tensile Strength | 120 lb (534 N) |
| Minimum Bundle Diameter | 0.06″ (0.015 mm) |
| Maximum Bundle Diameter | 1.8″ (47.6 mm) |
| Operating Temperature | -40 to 185 ºF |
| Minimum Installation Temperature | -4 ºF (-20 ºC) |
| Flame Rating | Underwriters Laboratories (UL) 94V-2 |
| Industrial Standards | RoHS Compliant |
| Military Specifications (Mil Spec) Reference | MS3367-1-0 |
| Plenum Rating | Underwriters Laboratories (UL) Canadian Standards Association (CSA) AH-2 |
| Color | Ultraviolet (UV) Black |
| Canadian Standards Association (CSA) | Type 21S |
| Part # | Colour | Length Imperial – Metric | Max Bundle Dia. Imperial – Metric | Mil Spec Ref. | Box Qty* | Bag Weight Imperial – Metric |
| AL-08-120-0-C | UV Black | 8.7? – 220.9 mm | 2? – 52 mm | 100 | 0.9 lbs – 0.4 kg | |
| AL-14-120-0-C | UV Black | 14.8? – 376.6 mm | 4? – 103 mm | MS3367-3-0 | 100 | 1.45 lbs – 0.66 kg |
| AL-14-120-0-L | UV Black | 14.8? – 376.6 mm | 4? – 103 mm | MS3367-3-0 | 50 | 0.72 lbs – 0.33 kg |
| AL-18-120-0-L | UV Black | 18? – 457 mm | 5? – 125 mm | 50 | 0.88 lbs – 0.40 kg | |
| AL-24-120-0-L | UV Black | 24? – 610 mm | 7? – 175 mm | 50 | 1.17 lbs – 0.53 kg | |
| AL-30-120-0-L | UV Black | 30? – 762 mm | 9? – 225 mm | MS3367-6-0 | 50 | 1.46 lbs – 0.66 kg |
| AL-36-120-0-L | UV Black | 36? – 914 mm | 11? – 275 mm | 50 | 1.75 lbs – 080 kg |
Reviews
There are no reviews yet.