888-871-6573
Call Toll Free
Call Toll Free
Call Toll Free

Molecularly designed for solar and extreme weather applications
Withstands UV rays
Low water absorption
Chemical and stress cracking resistant
Smooth edges limit abrasion
Ideal for galvanized steel surface contact
| Specifications | |
| Materials | Nylon 12 |
| Units Per Package | 100 |
| Package Type | Bag |
| Tensioning Tools | AL-200 AL-300 |
| Tensile Strength | 40 lb (178 N) |
| Minimum Bundle Diameter | 0.06″ (1.5 mm) |
| Maximum Bundle Diameter | 1.43″ (36.42 mm) |
| Operating Temperature | 185 ºF (85 ºC) |
| Industrial Standards | RoHS Compliant |
| Color | Ultraviolet (UV) Black |
| Part # | Length Imperial – Metric | Width Imperial – Metric | Thickness Imperial – Metric | Max. Bdl. Dia. Imperial – Metric | Tensile Strength Imperial – Metric | Bag Weight Imperial – Metric |
| AL-05-40-NY12-0-C | 5.84? – 148.33 mm | 0.14? – 3.55 mm | 0.04? – 1.24 mm | 1.43? – 36.42 mm | 40 lbs – 178 N | 0.19 lbs – 0.08 kg |
| AL-07-50-NY12-0-C | 7.56? – 192.07 mm | 0.18? – 4.57 mm | 0.05? – 1.32 mm | 1.87? – 47.62 mm | 50 lbs – 222 N | 0.31 lbs – 0.14 kg |
| AL-11-50-NY12-0-C | 11.25? – 285.75 mm | 0.18? – 4.57 mm | 0.05? – 1.32 mm | 3.06? – 77.77 mm | 50 lbs – 222 N | 0.46 lbs – 0.22 kg |
| AL-14-50-NY12-0-C | 14.35? – 364.49 mm | 0.18? – 4.57 mm | 0.05? – 1.32 mm | 4.00? – 101.6 mm | 50 lbs – 222 N | 0.56 lbs – 0.25 kg |
| AL-08-120-NY12-0-C | 8.70? – 220.98 mm | 0.30? – 7.62 mm | 0.07? – 1.93 mm | 2.06? – 52.32 mm | 100 lbs – 444 N | 0.90 lbs – 0.41 kg |
| AL-14-120-NY12-0-C | 14.82? – 376.63 mm | 0.30? – 7.62 mm | 0.07? – 1.93 mm | 4.06? – 103.12 mm | 100 lbs – 444 N | 1.45 lbs – 0.66 kg |
Reviews
There are no reviews yet.