888-871-6573
Call Toll Free
Call Toll Free
Call Toll Free

| Specifications | |
| Materials | Nylon 66 |
| Width | 0.34″ (8.6 mm) |
| Thickness | 0.09″ (2.29 mm) |
| Tie Type | Cable |
| Tensioning Tools | AL-100 AL-200 |
| Underwriters Laboratories (UL) | Type 21S |
| Tensile Strength | 175 lb (778 N) |
| Minimum Bundle Diameter | 0.06″ (0.015 mm) |
| Maximum Bundle Diameter | 1.8″ (47.6 mm) |
| Operating Temperature | -40 to 185 ºF |
| Minimum Installation Temperature | -4 ºF (-20 ºC) |
| Flame Rating | Underwriters Laboratories (UL) 94V-2 |
| Industrial Standards | RoHS Compliant |
| Military Specifications (Mil Spec) Reference | MS3367-1-0 |
| Plenum Rating | Underwriters Laboratories (UL) Canadian Standards Association (CSA) AH-2 |
| Color | Ultraviolet (UV) Black |
| Canadian Standards Association (CSA) | Type 21S |
*Also Available in Natural and Grey
| Part # | Colour | Length Imperial – Metric | Max Bundle Dia. Imperial – Metric | Mil Spec Ref. | Box Qty* | Bag Weight Imperial – Metric |
| AL-24-175-0-L | UV Black | 25? – 641 mm | 7? – 182 mm | MS3367-10-0 | 50 | 1.6 lbs – 0.73 kg |
| AL-36-175-0-L | UV Black | 37? – 946 mm | 11? – 279 mm | MS3367-13-0 | 50 | 2.3 lbs – 1 kg |
| AL-48-175-0-L | UV Black | 48? – 1233 mm | 14? – 368 mm | MS3367-16-0 | 50 | 2.9 lbs – 1.3 kg |
Reviews
There are no reviews yet.